دبوسی

Debussy


بیوگرافی :

دبوسی در خانواده‌ای متوسط بدنیا آمد، در سال ۱۸۷۲ وارد هنرستان موسیقی پاریس شد و به مدت ۱۲ سال در آنجا به فراگیری موسیقی پرداخت.

در ۱۸۸۳ با «کانتات گلادیاتور» در مسابقه جایزه رم شرکت جست اما تنها جایزه دوم را از آن خود کرد، اما سال پس از آن با قطعه «کودک نابغه» موفق به دریافت جایزه رم گردید. اندکی بعد واکنش او به این پیروزی چنین بود: «… که مرا باور کنند یا نه، می‌توانم بگویم که تمام شادی من از بین رفت… گرفتاری‌هایی که یک عنوان رسمی به همراه می‌آورد را به روشنی می‌دیدم و دانستم که دیگر آزاد نیستم.»

نخستین اجرای «پیش درآمد بعد از ظهر یک دیو» در ۲۲ دسامبر ۱۸۹۴ با استقبال بسیار خوبی روبرو می‌شود و این سرآغاز آفرینش اثرهای مهمی می‌گردد و دبوسی هرچه بیشتر به چهره‌ای نامدار و خبر ساز تبدیل می‌شود. از جمله آثاری که او در این دوره نوشته است می‌توان از «سه ترانه بیلیتیس» و «نکتورنها (شبانه‌ها)» نام برد.

در بین سالهای ۱۹۰۲ تا ۱۹۰۸ دبوسی دست به آفرینش بخش بزرگی از اثرهای پیانویی خود می‌زند از جمله دو دفتر «نقشها» و «گوشه بچه‌ها».

او یکی از مؤثرترین آهنگسازان قرن بیستم به شمار می رود که بسیاری از آهنگسازان را با استفاده از “میزان غیر سنتی و کروماتیک” تحت تاثیر قرار داد. دبوسی و Modest Mussorgsky را خالق سبک دریافتگری (Impressionism) در موسیقی می‌دانند، اما او از پذیرفتن آن ابا و پرهیز داشت.

با آغاز جنگ نخست جهانی روحیه میهن پرستی دبوسی شدت بسیاری می‌گیرد.

او در ۱۹۱۷ در حالیکه بسیار بیمار بود برای آخرین بار برای اجرای سومین سوناتش بر صحنه عمومی حاضر شد. در حالیکه هنوز جنگ به پایان نرسیده بود، در ۲۵ مارس ۱۹۱۸ بر اثر ابتلا به سرطان درگذشت.


محبوب ترین آثار :

Debussy – Suite Bergamasque